Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników (MSB)

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników jest istniejącą od 1996 organizacja non-profit. Zrzeszająca prawie 300 członków z 30 krajów świata; naukowców, artystów, pasjonatów gemmologów, producentów i handlarzy. Celem MSB jest umacnianie pozycji bursztynu i dobrego wzornictwa w Polsce i na Świecie.

Korzystając z dogodnej możliwości nawiązania kontaktów Rada Konsultantów „Amberifu” w składzie: Tadeusz Befinger, Wiesław Gierłowski, Giedymin Jabłoński, Stanisław K. Jacobson, Norbert Nagel przy udziale Komisarza Targów „Amberif” Ewy Rachoń i właściciela firmy „Venus” Jacka Leśniaka oraz poparciu Prezesa MTG SA Jerzego Pasińskiego postanowiła w dniu 7 stycznia 1996 r. zawiązać komitet założycielski organizacji zawodowej bursztynników - Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Wzięło w nim udział 27 osób reprezentujących różne specjalności: właściciele firm wytwórczych i handlowych, artyści-plastycy, naukowcy (geolodzy, biolodzy, historycy sztuki, archeolodzy, technicy, konserwatorzy zabytków).

Do Zarządu Głównego wybrano następujące osoby:

Prezes Zarządu - mgr Wiesław Gierłowski - Gdańsk
Vice Prezes - prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz - Warszawa
Vice Prezes - Lucjan Myrta - Sopot
Vice Prezes - Wojciech Kalandyk - Gdańsk
Sekretarz - Ewa Rachoń - Gdańsk
Z-ca Sekretarza - Norbert Nagel - Gdynia
Skarbnik - Jacek Leśniak - Zdunowice
Z-ca Skabnika - Marek Felski - Gdańsk
Członkowie Zarządu: Giedymin Jabłoński - Gdańsk
mgr inż. Tadeusz Befinger – Gdańsk

Pierwsze walne zebranie uchwaliło też program działania stowarzyszenia, którego wytyczne pozostają ważne do dziś. Celem stowarzyszenia jest:

- promocja i rozpowszechnianie wiedzy o bursztynie;

- zapewnienie bursztynowi bałtyckiemu wysokiej rangi w Polsce i na rynku światowym;

- pomoc ruchowi kolekcjonerskiemu okazów przyrodniczych bursztynu i zbiorów dawnej i współczesnej artystycznej twórczości bursztynowej;

- utworzenie i promowanie systemu identyfikacji bursztynu bałtyckiego;

- inspirowanie i prowadzenie działalności wydawniczej;

- współdziałanie ze szkołami i ośrodkami szkolenia zawodowego;

- inspirowanie badań zmierzających do poszukiwania, dokumentowania i eksploatacji złóż bursztynu;

- stworzenie stałej współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi;

- podejmowanie wszelkich działań dla zapewnienia trwałego rozwoju polskiego bursztynnictwa;

- popularyzowanie osiągnięć członków Stowarzyszenia w dziedzinie artystycznej, technicznej i ekonomicznej.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników działa na arenie międzynarodowej. Jego członkowie pochodzą z 27 krajów, z czego 30% to osoby z zagranicy. W 1996 roku Stowarzyszenie liczyło 59 członków. Na początku istnienia MSB liczba jego członków stale rosła, do poziomu 290 osób. Kilkukrotnie weryfikowano 'aktywność' członków. W 2014 r. Stowarzyszenie liczyło 280 osób. Spośród członków MSB 35% zajmuje się handlem, 30% produkcją wyrobów bursztynowych, 17% związanych jest z działalnością naukową, 11% członków zajmuje się designem, 4% promocją bursztynu, a 3% związanych jest z kolekcjami bursztynu.

Od 1996 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników prowadzi działalność wydawniczą. Organizuje również Konkurs dla szkół „Szkoła na Bursztynowym Szlaku”. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy o bursztynie – jego walorach, znaczeniu dla rozwoju kultury, sztuki, nauki, jego nierozerwalnych związkach z przyrodą i wpływie na historię miast leżących na Szlaku Bursztynowym. Prowadzi również patronat nad licznymi imprezami i wydawnictwami branżowymi takimi jak: Amberif, Ambermart, Złoto Srebro Czas, Jubinale, Amber Trip, Baltic Amber Festival oraz konferencjami naukowymi. Stowarzyszenie wspiera wydawnictwa i wystawy: „Bursztyn w Polsce i na świecie” (Barbara Kosmowska-Ceranowicz), „Pozyskiwanie bursztynu na Mierzei Wiślanej...” (Eryk Popkiewicz), „Hardened tears” (Amber jewellery exhibition), Festiwal SREBRO w Legnicy. MSB jest także współorganizatorem Baltic Amber Festival w Hongkongu (odbyły się 3 edycje), funduje nagrodę bursztynową w konkursie Amberif Design Award oraz w projekcie Amber Look Project.

 

Na podst. materiałów dostarczonych przez

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników

 Wydawnictwa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników (PDF)  

 

Kontakt:

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników

ul. Warzywnicza 1, 80-828 Gdańsk

tel. +48 58 58 000 22

http://www.amber.org.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.facebook.com/InternationalAmberAssociation

 

 

Wyświetlony 2185 razy