Międzynarodowe Targi Biżuterii i Zegarków ZŁOTO SREBRO CZAS

Targi „Złoto Srebro Czas” organizowane przez Międzynarodowe Centrum Targowe w Warszawie i Pracownię Sztuk Plastycznych, były jedną z wiodących imprez branży zegarmistrzowsko-jubilerskiej w Polsce. Pierwsza edycja warszawskich targów miała miejsce w 2000 r. Dyrektorem imprezy (tak jak poprzedzających je w latach 1991-2000 Targów PAY-Time) była Wanda Gontarska.

Targom „Złoto Srebro Czas” towarzyszyły liczne wydarzenia, takie jak wystawy i cykliczne konkursy sztuki współczesnej, których od początku organizacji targów miało miejsce kilkadziesiąt. Dzięki współpracy z Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN i Muzeum Secesji w Płocku organizatorzy przenosili także do hali targowej wystawy muzealne. Współpraca z Galeriami: Sztuki w Legnicy oraz YES w Poznaniu zaowocowała wystawami pokonkursowymi legnickiego festiwalu Srebro i konkursów organizowanych przez Galerię YES, wystawami indywidualnymi, jak również wystawami prac z kolekcji Galerii Sztuki w Lenicy i Marii Magdaleny Kwiatkiewicz. Jednym z filarów targów była jednak niewątpliwie Galeria Projektantów, gdzie członkowie STFZ i osoby wykształcone w kierunkach plastycznych, prezentowali swoje najnowsze kolekcje.

Targom „Złoto Srebro Czas” towarzyszyły cykliczne i okolicznościowe konkursy, wśród których wyróżniał się niewątpliwie Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej „Prezentacje”. Jest to konkurs, którego celem jest wychwytywanie nowych trendów i pomysłów oraz prezentacja umiejętności złotniczych. Konkursy w latach 2001-2004 i 2007-2011 nie miały narzuconego przez organizatorów tematu, natomiast w pozostałych latach były tematyczne. Organizatorzy targów oraz Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego w czasie Targów „Złoto Srebro Czas” od 2001 r. organizowali także Ogólnopolski Konkurs Złotników „Złoto i Srebro w Rzemiośle”, który rozgrywany jest w dwóch kategoriach: juniorów i seniorów i kontynuowany jest po dziś dzień. Jego celem jest promocja umiejętności osób zawodowo związanych z wytwarzaniem biżuterii. Spośród nagród i wyróżnień przyznawanych w czasie warszawskich targów należy wymienić Nagrodę Ministra Gospodarki za Najlepszy Wyrób Targów „Złoto Srebro Czas”, przyznawaną producentom (od 2001 r.), Medal św. Eligiusza, połączony z honorowym tytułem Złotnika Roku dla złotnika-rzemieślnika wyróżniającego się na polu działalności zawodowej, społecznej i edukacyjnej (od 2004 r.) oraz Bursztynową Różę w uznaniu za wrażliwość społeczną (od 2008 r.).

Z okazji jubileuszu Targi „Złoto Srebro Czas” realizowały w 2014 r. (we współpracy z Galerią Sztuki w Legnicy) projekt „25 na 25. Biżuteria czasu wolności”, któremu towarzyszyło wręczenie nagród dla Projektanta 25-lecia, Organizatora 25-lecia i Popularyzatora 25-lecia oraz wystawa. Wystawa ta będąca symbolicznym ukoronowaniem i posumowaniem zmian na rynku biżuterii współczesnej po 1989 r., prezentowała prace 25 czołowych artystów 25-lecia. Tytuł Projektanta 25-lecia otrzymali: Jacek Byczewski, Jarosław Westermark i Paweł Kaczyński, Organizatorem 25-lecia zostały Galeria Sztuki w Legnicy, Galeria YES oraz STFZ, a tytułem Popularyzatora 25-lecia nagrodzeni zostali Marek Nowaczyk, Mariusz Pajączkowski i Jacek Rochacki.

 

Na podstawie materiałów przygotowanych przez:

Annę Sado i Mariusza Pajączkowskiego

  

Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE (PDF)

Historia Targów „Złoto Srebro Czas” (PDF)

 

Kontakt:

Międzynarodowe Centrum Targowe Sp. z o.o.

ul. Rzymska 13/19 m 2

03-976 Warszawa

http://www.zlotosrebroczas.com

 

Wyświetlony 1752 razy