Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF

Pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif odbyła się w 1994 r. Jej pomysłodawcami byli Tadeusz Befinger, Małgorzata Portych Jabłońska i Giedymin Jabłoński. W latach 1994-1999 organizowane były one pod nazwą Międzynarodowych Targów Bursztynu i Sztuki Jubilerskiej Amberif, w latach 2000-2002 – Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Zegarków Amberif, a od 2020 roku – Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif. Dyrektorem Projektu do 2019 roku była Ewa Rachoń. Od 2020 roku kuratorem Targów jest prof. Sławomir Fijałkowski.

Targi mają charakter branżowy, są dostępne wyłącznie dla osób i firm związanych z biżuterią, sztuką jubilerską i sztuką użytkową. Towarzyszą im seminaria popularno-naukowe, pokazy mody. W czasie targów obok stanowisk wystawców, działają stoisko paleontologiczne, samodzielne stoiska artystów (Galeria Projektantów od 1996 r.), Laboratorium Bursztynu, gdzie można sprawdzić autentyczność surowca bursztynowego.

W czasie Targów „Amberif” odbywają się też kolejne edycje konkursu dla wystawców Mercurius Gedanensis (od 2020 r. pod nazwą Amberif Selection), konkursu Komisji Branżowej Złotników i Jubilerów Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku „Bursztynowe Rzemiosło” (od 2005 r.), czy też konkursu studentów Katedry Biżuterii ASP w Łodzi na najlepszy projekt na targach, w którym nagrodą jest przyznawana od 2001 r. Bursztynowa Kula. Z perspektywy artystów najistotniejszym elementem Targów „Amberif” wydaje się być Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem – Amberif Design Award, którego pomysłodawcą był Giedymin Jabłoński – jego pierwszy kurator. W latach 2005-2014 funkcję tą sprawował prof. Sławomir Fijałkowski, a od 2015 konkurs merytorycznie poprowadzi Barbara Schmidt. Organizowany od 1997 r. konkurs jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych w Europie polskich konkursów designerskich. Jego misją jest rozpowszechnianie bursztynu jako tworzywa artystycznego oraz promocja twórczości eksperymentalnej. Konkurs Amberif Design Award wyróżnia na tle pozostałych konkursów fakt, iż ocenie jury poddawane są wyłącznie projekty w formacie dwuwymiarowych plansz lub fotografie już wykonanych prac. Od 1999 r. corocznie konkurs opatrzony jest tematem przewodnim, którzy uczestnicy konkursu mają obowiązek zinterpretować.

 

 

Na podstawie materiałów przygotowanych przez:

Ewę Rachoń - Dyrektor projektu Amberif

 

Historia Targów „Amberif” (PDF)

Amberif Design Award (PDF)

Laureaci głównych nagród w konkursie Mercurius Gedanensis (PDF)

Amberif Design Award 2015 (PDF)

 

Kontakt:

Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.

80-560 Gdańsk

Żaglowa 11

http://amberif.amberexpo.pl

 

 

 

 

Wyświetlony 2224 razy