Misją Galerii Sztuki w Legnicy jest promocja współczesnej biżuterii artystycznej, jak również poszerzanie stanu wiedzy na temat tego zjawiska. Instytucja realizuje ją m.in. poprzez działalność wydawniczą, która od początku historii „srebrnych” wystaw stanowi jeden z kluczowych aspektów działalności. Pierwszy wydany przez legnicką Galerię katalog biżuterii artystycznej pochodzi z 1978 roku! Od tamtej pory wydano „tony” publikacji – katalogów i folderów prezentujących prace artystów, opatrzonych autorskimi lub kuratorskimi komentarzami, a także wydawnictw naukowych i popularnonaukowych.

Większość wydawnictw nadal dostępna jest w Galerii Sztuki w Legnicy oraz w Internecie.

W celu złożenia zamówienia prosimy o kontakt mailowy:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: +48 76 86 209 10

 

Zamówienia realizujemy tylko po uprzednim opłaceniu zakupu lub za pobraniem. Na życzenie i po zgłoszeniu przed dokonaniem transakcji wystawiamy faktury VAT.

 

SILVER meetings 2. Współczesna biżuteria w Legnicy 2012-2019

Wydawnictwo jest dwujęzyczną (polsko-angielską), bogato ilustrowaną, albumową publikacją w usystematyzowany, a zarazem wyczerpujący sposób przedstawiającą najnowszą historię i dorobek Legnickiego Festiwalu SREBRO. Jest to kontynuacja wydawnictwa SILVER meetings, które podsumowywało Legnicki Festiwal SREBRO w latach 1979-2011. SILVER meetings 2 powstało z inicjatywy prof. Sławomira Fijałkowskiego - generalnego konsultanta LF SREBRO i stanowi kompendium wiedzy o obchodzącym w 2019 roku swoje 40-lecie Festiwalu, który wyrastając ze specyfiki regionu, przez kolejne 4 dekady wzbogacał i kształtował jego życie kulturalne, jednocześnie z roku na rok rozszerzając swój zasięg by w końcu, na początku XXI stać się jedną z największych w Europie platform prezentacji współczesnej biżuterii artystycznej.

Do publikacji w ramach promocji dołączamy bezpłatnie pierwszą część SILVER meetings. Współczesna biżuteria w Legnicy 1979-2011.

Cena: 80 zł + koszt wysyłki

katalog: miękka oprawa, 330 stron

 

GRANICE SZTUKI GLOBALNEJ – rzemiosło, design, sztuka.
Materiały z sesji w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO 2000-2010

Obszerna publikacja pod redakcją dr Justyny Teodorczyk, zawierająca zapisy wystąpień zaprezentowanych w ramach seminarium teoretycznego w latach 2000-2010. Seminarium towarzyszy Legnickiemu Festiwalowi SREBRO od roku 2000 i składa się z części referatowej (wykłady) oraz autoprezentacji artystów-złotników. W części pierwszej podejmowane są zagadnienia związane z tematem seminarium, który od 2001 r. jest tożsamy z tematem Międzynarodowego Konkursu Złotniczego. W drugiej części twórcy biżuterii prezentujący prace na Festiwalu opowiadają o swoich inspiracjach, zdradzają tajniki warsztatu, przedstawiają swoje dokonania oraz idee, kształtujące ich drogę twórczą. Stąd zamieszczone teksty są niezwykle różnorodne: znajdziemy tu rozprawy naukowe, eseje filozoficzne, gospodarcze spekulacje, obyczajowo-społeczną publicystykę i osobiste zwierzenia twórców.

Cena: 45 zł + koszt wysyłki

katalog: miękka oprawa, 240 stron + wkładka kolor 16 stron

 

Handmade. Polska Sztuka Srebra lat 1945-1979

Katalog towarzyszący wystawie o tym samym tytule, zorganizowanej w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO w 2019 roku. Opatrzony obszernym komentarzem kuratorskim dr Krystyny Nowakowskiej oraz tekstem dr Dagmary Wójcik. Prezentowana w katalogu biżuteria jest dokumentacją rozwoju i przemian w dziedzinie sztuki złotniczej w Polsce na przestrzeni lat 1945 – 1979. Na ekspozycję złożyły się dzieła polskich artystów, stanowiące wybitne przykłady współczesnego złotnictwa tamtych czasów. Publikacja ukazuje wybrane z nich – prace powojennych mistrzów (Henryka Grunwalda, Józefa Fajngolda, Mamerta Celmińskiego, Jadwigi i Jerzego Zaremskich), biżuterię powstałą w Spółdzielniach Pracy Rękodzieła Artystycznego, takich jak Imago Artis, ORNO, Warmet czy Rytosztuka, jak również nowatorskie realizacje Grupy UFO.

Cena: 35 zł + koszt wysyłki

katalog: miękka oprawa, 84 strony

 

Granice srebrnych przestrzeni… Polska biżuteria II połowy XX wieku

Irena Huml

Katalog prezentujący prace polskich artystów-złotników z II połowy XX wieku pochodzące z kolekcji prof. Ireny Huml – autorki wielu publikacji, studiów i artykułów, zasłużonej badaczki i historyczki sztuki, przez wiele lat związanej z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Wydawnictwo prezentuje charakterystyczne przykłady biżuterii produkowanej przez Spółdzielnie Pracy Rękodzieła Artystycznego – takie jak ORNO czy Imago Artis, prace pochodzące z wytwórni nieokreślonych, jak również dzieła wybitnych artystów – m.in. J.J. Zaremskich, Jacka Byczewskiego, Wojciecha Rygało czy Józefa Fajngolda. Katalog opatrzony komentarzem prof. Ireny Huml.

Cena: 35 zł + koszt wysyłki

katalog: miękka oprawa, 73 strony

 

Ars Argenti

Irena Huml

Wydawnictwo jest zbiorem najważniejszych publikacji na temat złotnictwa artystycznego i biżuterii autorskiej prof. Ireny Huml. Znajdują się w nim teksty dotyczące wystaw biżuterii i samych artystów, nakreślające kontekst i tło historyczne rozwoju złotnictwa artystycznego w Polsce, a także samego Przeglądu SREBRO. W opracowaniu znalazło się ponad 50 tekstów tekstów powstałych na przestrzeni lat 1959-2014. Dużą część publikacji stanowią sylwetki najbardziej zasłużonych artystów-złotników, m.in. Andrzeja Bandkowskiego, Andrzeja Bossa, Henryka Grunwalda czy Jadwigi i Jerzego Zaremskich. Wydawnictwo wzbogacone jest o zbiór fotografii prac artystów.

Cena: 40 zł + koszt wysyłki

katalog: oprawa miękka, 162 strony

 

Symbioza obcych tworzyw. [W:] Radosława Horbaczewska, Korespondencje krzyżowe. Legnica, Galeria Sztuki, kwiecień 2000. Legnica 2000

Zanim zaistniały legnickie spotkania, [w:] Silver meetings Legnica. Współczesna biżuteria w Legnicy 1979-2011, red. M. Szpatowicz, M. Bańska, Legnica 2010

Z panoramicznej perspektywy, [w:] Granice srebrnych przestrzeni, Polska biżuteria II połowy XX wieku z kolekcji prof. Ireny Huml, katalog wystawy, maj 2011, Galeria Sztuki w Legnicy, Legnica 2013

Biżuty drutowe i inne, [w:] Antek Zaremski. Biżuteria, Legnica 2014

Ars Argenti, Legnica 2014