Roman Modzelewski

Roman Modzelewski

Urodzony w 28.02.1912 r. w Łoździejach (Litwa), zmarł w 24.12.1997 r. w Łodzi. Prekursor w dziedzinie projektowania przemysłowego i sztuki użytkowej. Okres wojenny 1939-1944 spędził we Lwowie, gdzie wykonywał zlecenia na rzecz Spółdzielni Artystycznej (sgraffita reklamowe, przedmioty z zakresu metaloplastyki, portrety i martwe natury). W 1945 r. zamieszkał w Łodzi. Określany mianem jednego z najbardziej zasłużonych metaloplastyków polskich. Zaangażowany w krzewienie wiedzy plastycznej. Wraz z Leonem Ormezowskim, Władysławem Strzemińskim i Stefanem Wegnerem, współtworzył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, w której przepracował 37 lat (do 1982 r.).

Uprawiał malarstwo impresjonistyczne, kubistyczne, solaryzm, a w latach 50-tych rozpoczął eksperymenty z tworzywami syntetycznymi. Zajmował się produkcją m.in. mebli (koniec lat 50-tych), pierwszych w Polsce jachtów z tworzywa sztucznego (lata 60-te i 70-te). Współpracował z Biurem Nadzoru Estetyki Produkcyjnej. Piastował stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji do Spraw Programowania Mody (od 1959 r.). Projektował biżuterię metalową inkrustowaną kolorowymi żywicami epoksydowymi (zawieszki, pierścionki, brosze, bransolety), a także wazony czy oprawy do luster.

 

Edukacja

- 1931-1938 - studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (uczeń w pracowniach Felicjana Kowarskiego i Leonarda Pękalskiego - studiował malarstwo sztalugowe, grafikę, tkactwo kilimowe, techniki metalowe i ceramikę). Dyplom w 1946 r.

 

Działalność artystyczna:

Realizacje:

- projekty z zakresu metaloplastyki (m.in. kraty do budynku Sądów Grodzkich przy ulicy Leszno 53/55 w Warszawie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, brama wejściowa do Mauzoleum w Radogoszczu)

- lata 50-te projektant i koordynator odbudowy Starego Rynku w Łodzi

- lata 70-te - witraże ze szkła i żywic epoksydowych

- lata 80-te - witraż i dekoracje ścienne w domu towarowym w Poddębicach.

 

Wystawy indywidualne:

- 2012 - Roman Modzelewski -Spektrum, Miejska Galeria Sztuki, Łódź

 

Wystawy zbiorowe:

- 1957 - II Ogólnopolska Wystawa Architektury i Wnętrz, Zachęta, Warszawa

- 1947-1948 - Przemysł artystyczny, Muzeum Narodowe, Warszawa

-  1945 - Wystawa Zawodowego Związku Polskich Artystów Plastyków, Miejska Galerii Sztuk Plastycznych, Łódź

- 1937 - Międzynarodowa Wystawa Sztuki i Techniki, Paryż ( wraz z ASP Warszawa)

 

Działalność dydaktyczna

-  wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi

- 1952-1963 rektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi

- 1945 - pedagog w Liceum Sztuk Plastycznych, Łódź

 

Nagrody i wyróżnienia:

- 1964, 1976, 1980, 1982  -  Nagrody Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za „szczególne osiągnięcia w dziedzinie pracy dydaktyczo-wychowawczej, organizacji procesu dydaktycznego oraz kształcenia młodych kadr”

- 1957 - II Ogólnopolska Wystawa Architektury i Wnętrz, Zachęta, Warszawa – prototyp dwóch foteli tapicerowanych na metalowych nogach (RM 57) i krzesła ze sklejki na metalowej konstrukcji - II nagroda Ministra Kultury i Sztuki za „eksperyment – krzesła przy użyciu materiałów zastępczych”

 -  1945 - Wystawa Zawodowego Związku Polskich Artystów Plastyków, Miejska Galerii Sztuk Plastycznych, Łódź - Nagroda Wydziału Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego

- 1932 - I nagroda za projekt kiosku papierniczego

 

Prace w kolekcjach:

- Muzeum Narodowe, Warszawa

- Muzeum Sztuki, Łódź

- Muzeum Historii Miasta Łodzi, Łódź

- Muzeum Plakatu w Wilanowie, Wilanów

- kolekcje prywatne

 

Bibliografia:

- 2012 - katalog wystawy „Roman Modzelewski — Spektrum”, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

- 1985 - Zofia Rosińska, Psychologiczne myślenie o sztuce, Warszawa 

Ostatnio zmieniany piątek, 15 styczeń 2021 16:37