Alicja Joanna Grobelka

Alicja Joanna Grobelka

Urodzona 15.08.1994 roku w Świętochłowicach. Studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Dorota Gulbierz

Dorota Gulbierz

Urodzona 10.11.1968 r. w Olecku na Mazurach. Od 1992 związana z Gdańskiem, od 2011 r. mieszka i pracuje w Sopocie. Z wykształcenia nauczyciel plastyki. Biżuterię wykonuje od 1992 r., najczęściej w technice reliefu ceramicznego. Używa srebra, ostatnich kilka lat poświęciła na eksperymenty pokrywania reliefowych powierzchni ceramicznych złotem i platyną.

Eugeniusz Gowkielewicz

Eugeniusz Gowkielewicz

Mieszka i pracuje w Gdyni. Urodzony w Gdańsku w 1952 r., od ponad 20 lat prowadzi firmę projektującą i wykonującą bursztynową biżuterię. Uczestnik wielu konkursów i wystaw w Polsce i za granicą. W duecie z córką Martą Bogusz stworzył wiele obiektów artystycznych, które były pokazywane na wielu wystawach i zdobyły nagrody oraz wyróżnienia w prestiżowych konkursach.

Henryk Grunwald

Henryk Grunwald

Urodzony 14.01.1904 w Łazach k. Warszawy, zmarł 21.03.1958 r. w Warszawie. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Rysownik, metaloplastyk, malarz, poeta, złotnik. Prekursor biżuterii unikatowej. Od 1935 r. znany głównie jako twórca form zdobniczych w metalu.

Jan Gogolewski

v

Absolwent Szkoły Sztuk Pięknych W. Gersona oraz warszawskiej ASP. Architekt. Od 1947 r. współpracował z Biurem Nadzoru Estetyki Produkcji, dla którego dostarczał projekty galanterii wykonanej z drewna i skóry. Inspirowała go krakowska biżuteria ludowa. Jego prace prezentowane były m.in. na wystawie „Polska biżuteria artystyczna z lat 1945-1950” w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym (1999).

Jolanta Gazda

 

Urodzona 28.11.1974 roku w Rykach. Mieszka i tworzy w Warszawie. Projektuje biżuterię od 2010 roku. Większość prac wykonuje łącząc tradycyjne techniki
złotnicze z technikami dziewiarskimi.

Katarzyna Hanna Gemborys

 Katarzyna Hanna Gemborys

 Urodzona 15.08.1983 r. we Wrocławiu, gdzie mieszka i pracuje. Wytwarzaniem biżuterii zajmuje się od 2006 r. Projektuje też plakaty i katalogi do swoich wystaw, oraz promuje swoją biżuterię w czasie licznych sesji zdjęciowych.

 

Krzysztof Gińko

Krzysztof Gińko

Urodzony 27.03.1960 roku w Warszawie. Mieszka i tworzy w Michałowicach. Działalność złotniczą rozpoczął w 1983 r. Od 1973 do 1983 początkowo uczestnik, a następnie instruktor społeczny w sekcji metaloplastyki warszawskiego Pałacu Młodzieży. W drugiej połowie lat 80-tych uczestnik i laureat wielu konkursów i ogólnopolskich wystaw. Zajmuje się projektowaniem i własnoręcznym wykonywaniem biżuterii, małymi formami rzeźbiarskimi, projektowaniem przedmiotów użytkowych i reklamowych oraz fotografią.

 

Magdalena Goworek

Magdalena Goworek

Początkująca złotniczka, realizująca projekty pod okiem Marcina Bogusława w państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki” w Warszawie.”

Marcin Gronkowski

Marcin Gronkowski

Urodzony w 1966 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Złotnictwem zajmuje się od roku 1987. W latach 1990-1993 pobyt twórczy w Szwecji. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in. Niemcy; Serbia i Czarnogóra; Szwecja).  Współpracuje z Janem Suchodolskim w projekcie Wasze Obrączki. Jest jednym z autorów podręcznika „Niezbędnik złotnika” Wytwórni Antidotum.

Mariusz Gliwiński

Mariusz Gliwiński

Mariusz Gliwiński mieszka i pracuje w Sopocie. Sztuką złotniczą zajmuje się od lat 70 - tych, specjalizując się w projektowaniu i produkcji biżuterii artystycznej z bursztynem. Jest współzałożycielem i wieloletnim prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, członkiem Światowej Rady Bursztynu w latach 2006-2012 (członek-założyciel) oraz Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Jest także laureatem i jurorem wielu konkursów złotniczych i projektowych. W 2002 jego forma została uhonorowana prestiżową Nagrodą Ministra Gospodarki za Najlepszy Wyrób Targów Złoto Srebro Czas, przyznawaną także za całokształt osiągnięć i promocję polskiego wzornictwa na zagranicznych rynkach.

Michał Gradowski

Michał Gradowski

Urodzony w Warszawie w 1932 r. , zmarł 18.12.2014 r. Brał udział w Powstaniu w 1944 r. Historyk sztuki, pracował w warszawskim Muzuem Narodowym w Pracowni Konserwacji Zabytków oraz przez 35 lat w Ośrodku Dokumentacji Zabytków, gdzie założył i prowadził pracownie dokumentacji złotnictwa oraz zainicjował i redagował serię słowników terminologicznych. Wykładał historię złotnictwa na Uniwersytecie Warszawskim i Toruńskim. Współzałożyciel Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu, gdzie przez 20 lat pełnił funkcję kustosza. Członek grupy twórczej Muzeum. Od lat 60-tych związany ze środowiskiem twórców biżuterii artystycznej, był członkiem jury licznych konkursów, m.in. w Legnicy. Był autorem ponad 120 publikacji naukowych (głównie z zakresu złotnictwa) w tym 17 książek oraz słownika złotniczego. Laureat Nagrody Specjalnej STFZ za wkład w sztukę złotniczą oraz starania o jej uznanie jako pełnoprawnej dziedziny sztuki.

Mieczysław Gryza

Mieczysław Gryza

Mieczysław Gryza, pseudonim Mietal urodzony 25.02.1956 r. w Górze Śląskiej, zmarł  12.03.2019. Artysta, performer,  złotnik, projektant biżuterii, rzeźbiarz, metaloplastyk. Absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu, WydziałuTechnologii Drewna. Dyplom uzyskał w 1984 – praca na temat biżuterii z drewna. Od 1989 aż do 2019 roku – prowadził własną pracownię metaloplastyczną. W latach 1992-96 – pracował w zakładzie POLSREBRO jako wzorcarz i projektant biżuterii. Od 2005 roku członek Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa.  Charakterystyczne dla jego twórczosci  było wykorzystywanie czarnego dębu, drewna kopalnego zarówno do projektowania biżuterii oraz innch przedmiotów codziennego użytku. Posiadał własną pracownię artystycznych form użytkowych. Był uczestnikiem konkursów sztuki złotniczej, a jego prace były wielokrotnie kwalifikowane do wystaw wyróżnionych prac konkursowych.

Sara Gackowska

Sara Gackowska

Urodzona 03.12.1987 roku w Skwierzynie. Zajmuje się współczesną sztuką biżuterii i sztuką użytkową. W swojej unikatowej twórczości stosuje kamień, głównie hematyt i bio-żywice. Prowadzi Pracownię Projektowania Biżuterii na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie (od 2019). Jej prace są doceniane i prezentowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Europie, Ameryce, Azji i Kanadzie. Członek międzynarodowego Jury w konkursach zwiazanych z projektowaniem Biżuterii: (2019) -  Amberif Design Award, Gdańsk i (2018 ) i Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Iluzja”, Galeria Sztuki w Legnicy.

Seweryna Eugenia Gugała-Stolarska

 Seweryna Eugenia Gugała-Stolarska

Urodzona 03.01.1928 r. w Warszawie, zmarła 28.10.2018. W 1944 r. jako żołnierz pseudonim „Werka” Pułku "Baszta" Armii Krajowej, brała udział w Powstaniu Warszawskim.  Artystka uprawiała pięć różnych dyscyplin twórczych: projektowanie wnętrz, wystawiennictwo, malarstwo, tkanina artystyczna i unikatowa biżuteria. Prywatnie żona artysty plastyka - złotnika, Jerzego Stolarskiego. Od 1977 była rzeczoznawcą rzeźby i sztuki użytkowej. Jej prace zarówno biżuteryjne jak i malarskie oraz z zakresu tkaniny brały udział w szeregu wystaw.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/adminbiz/public_html/components/com_k2/templates/default/category.php on line 250