Agnieszka Frankowska-Gryza

Agnieszka Frankowska-Gryza

Urodzona 17.11.1977 w Poznaniu, gdzie mieszka i pracuje. Projektowaniem biżuterii zajmuje się od 2005 roku. Zawodu uczyła się na kursach złotniczych oraz w pracowni męża – Mieczysława Gryzy. Po Jego śmierci kontynuuje tradycję i działalność ich pracowni, specjalizując się w wyrobie biżuterii głównie z mosiądzu i miedzi.

Alina Filimoniuk-Pilecka

Alina Filimoniuk-Pilecka

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Wydziału Ceramiki. Wraz z mężem – Janem Jakubem Wyganowskim, projektuje charakterystyczną biżuterię ze srebrnych plecionych, taśm albo długich, wijących się nitek. Biżuterię wykonują ręcznie. Znane są ich autorskie zapięcia, które oprócz praktycznego zastosowania, mają funkcję ozdobną. Ich prace zostały docenione między innymi w prestiżowej galerii MoMA w Nowym Jorku. Brali udział w wielu wystawach i konkursach złotniczych.

Aneta Fiodorow

Aneta Fiodorow

Urodzona w Pabianicach. W 2010 r. urzeczywistniła życiową fascynację biżuterią rozpoczynając samodzielne prace projektowo-wykonawcze. Od 2011 r. mieszka w Chinach, gdzie skupia się na rozwijaniu swojej pasji – projektowaniu biżuterii – łącząc motywy bogatej i różnorodnej kultury chińskiej ze współczesnymi nurtami europejskimi.

Ewa Franczak

Ewa Franczak

Urodzona 05.04.1950 r. w Białej-Podlaskiej, mieszka i pracuje w Warszawie. Działalność złotniczą rozpoczęła w 1983 r. W latach osiemdziesiątych XX w współpracowała ze swoim ówczesnym mężem Stefanem Okołowiczem. Na początku wytwarzała biżuterię i małe formy ceramiczne, a od 1983 r. biżuterię srebrną. Po 1988 r. rozpoczęła pracę samodzielną, w latach 1989-1991 w Australii, a następnie w Polsce. Od 2005 r. współpracowała z firmą DECO ECHO z Krakowa.

Jacek Franasik

Jacek Franasik

Projektowaniem zajmuje się od 2000 r. Mieszka i pracuje w Łodzi. Z wykształcenia jest stomatologiem. Absolwent  Akademii Medycznej w Łodzi w 1996 r.

Wykorzystuje w swoich pracach wszystkie dostępne materiały od srebra w małych obiektach biżuteryjnych po płótno i farby w obrazach i grafice. Fascynuje go sztuka konceptualna. Brał udział między innymi w kilkunastu Międzynarodowych Konkursach Sztuki Złotniczej w Legnicy, Międzynarodowych Konkursach na Projekt Biżuterii z Bursztynem w Gdańsku, w TAHITIAN PEARL TROPHY Vicenza (Włochy) / Nowy Jork (USA), Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Biżuterii Artystycznej Prezentacje w Warszawie.

Joanna Natalia Fronczak-Jabbal

Joanna Natalia Fronczak-Jabbal

Urodzona 14.09.2014 r. w Warszawie. Działalność z zakresu wytwarzania biżuterii rozpoczęła w 2010 roku w Wielkiej Brytanii. Mieszka i tworzy w Birmingham. Autorka broszek inspirowanych folklorem kurpiowskim, promujących kulturę polską w Wielkiej Brytanii.

Józef Fajngold

Józef Fajngold

Urodzony 28.10.1910 r. w Warszawie, zmarł 05.08.1998 tamże. Poliglota, podróżnik, artysta rzeźbiarz, złotnik, tworzący przy pomocy tradycyjnych technik złotniczych. Wybitny twórca zwany ostatnim wielkim złotnikiem przedwojennym. Pochodził z nieortodoksyjnej żydowskiej rodziny rzemieślniczej. Biżuterię tworzył od lat 30. -  owalne repusowane w srebrze broszki, o kształcie  wydłużonych głów kobiecych, ukazanych en trois quarts. Okres II wojny światowej spędził w Związku Radzieckim. Po wojnie przez krótki czas mieszkał w Łodzi, gdzie powstawały jego rzeźbiarskie prace i biżuteria przeznaczone dla Ars Polony, Centrali Jubilerskiej i Cepelii. W 1958 r. zamieszkał na stałe w Warszawie.

Maria Fijałkowska

Maria Fijałkowska

Urodzona 29.01.1959 r. w Gdańsku, gdzie mieszka i od 2002 r. prowadzi własną galerię „Moja Forma”. Swoją pierwszą kolekcję stworzyła w 1997 r. Jest członkiem zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Prace prezentowane na wystawach zbiorowych, m. in. w Galerii Sztuki w Legnicy (2001, 2015), Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej (2010), Muzeum Narodowym w Szczecinie (2011), Deutsches Bernsteinmuseum Ribnitz-Damgarten, Niemcy (2013), Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników w Gdańsku (2015, 2017), Muzeum Polskim w Rapperswilu, Szwajcaria (2017) oraz w Muzeum Narodowym oddział Prowincji Guizhou, Chiny (2018).

Mariusz Fatyga

Mariusz Fatyga

Urodził się w 1976 roku w Jantarze. Naukę złotnictwa rozpoczął w 2008 r. w Wytwórni Antidotum, pod okiem m.in.: Aliny Tyro – Niezgody, Piotra Małysza i Romana Kowalkowskiego. Od 2013 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Tworzy biżuterię ze srebra i złota z wykorzystaniem technik nakładania polimerów oraz złocenia i rodowania.

Michał Fatyga

Michał Fatyga

Urodzony w 1985 r. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków - Polska Sztuka Użytkowa oraz Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Biżuterię tworzy od 2013 r.

Sławomir Fijałkowski

 Sławomir Fijałkowski

Urodzony w 1970 roku, profesor sztuk plastycznych. Mieszka i pracuje w Gdyni. Absolwent łódzkiej ASP – Projektowanie Biżuterii, studia podyplomowe w Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung w Linz – Metall. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, Fundacji Batorego, wiedeńskiej Fudacji Kultur-Kontakt oraz austriackiego Ministerstwa Nauki i Badań. Jako dydaktyk współpracował z ASP w Łodzi, ASP w Gdańsku, Politechniką Koszalińską, Fachhochschule für Gestaltung w Moguncji oraz z Hong Kong Design Institute.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/adminbiz/public_html/components/com_k2/templates/default/category.php on line 250