TERMINOLOGIA - L

LUNULA – zob. WISIOR - (grec. meniskos) - zawieszka w kształcie sierpa księżyca, pełniąca funkcję apotropaiczną, w starożytności reprezentująca moc i chroniąca przed złymi siłami. Noszona przez dzieci podatne na złe uroki, młode kobiety, a także zwierzęta (szczególnie wielbłądy, konie i koty). Interpretowane jako symbol płodności. (B.M.)

LUTOWANIE – proces polegający na łączeniu metalowych części za pomocą stopów zwanych lutami, które mają niższą temperaturę topnienia niż łączone metalowe elementy. (B.A.)

LUTOWANIE MIĘKKIE – temperatura topnienia lutów dochodzi do 450 C. Najczęściej stosowany lut miękki do lutowania metali ciężkich (stal, miedź, cynk i ich stopy) to lut cynowo - ołowiowy. Nagrzewa się brzegi łączonych elementów i stapia się lut; najczęściej lutownicami elektrycznymi z końcówkami grzejącymi – kolbami wykonanymi z miedzi. (B.A.)

LUTOWANIE TWARDE – temperatura topnienia lutów powyżej 450 C. Do lutowania twardego metali lekkich, czyli aluminium i jego stopów używa się lutów aluminiowo-krzemowych. Do lutowania twardego metali ciężkich, czyli stali konstrukcyjnej i nierdzewnej, miedzi i jej stopów, stopów srebra i stopów złota oraz platyny używa się całej gamy lutów srebrnych, miedzianych, mosiężnych i brązowych, złotych i platynowych. (B.A.)